سربرگ

به پارس دوک خوش آمدید

بلاگ

کتاب های روانشناسی لباس

کتاب های روانشناسی لباس

دوشنبه, 8 مهر 1398 - توسط کانون تبلیغاتی فرمو | محمدرضا دهقانی

روانشناسی لباس"آستین بالا زدن برای شخصیت "

روان شناسی لباس ،از گذشته تا کنون کا‍رکردی ثانویه داشته‌است که امروزه پر‌رنگ‌تر نیز شده‌است و آن کارکرد معرفی تصویری فرد است اگر زبان سفیر کلامی ذهن و ضمیر شما است پوشش وظیفه ای به مراتب مهم تر دارد و مکمل  زبان است.

زمانی که هنوز با مخاطبتان ارتباط کلامی برقرار نکرده اید لباس‌هایتان خودآگاه با ناخودآگاه اطلاعات زیادی در مورد شما به او داده اند پس اگر همیشه توصیه میشود که فکر نکرده حرف نزنید باید موکد توصیه کرد که فکرنکرده لباس نپوشید.

گذشته از آن که لباس شما سفیر شخصیت شما در نگاه مخاطبین‌است از بعد روانشناسی کارایی مهم دیگری دارد که آن تاثیر در روحیه و رفتار و ذهن خود شما است در واقع به صورت ناخودآگاه لباسی که پوشیده اید برای شما حدود رفتاری مشخص میکند.

برای تبیین این مسئله مثالی ساده برای شما میزنم:

فردی که لباس رسمی پوشیده است معمولا بلند نمیخندد و کمتر شوخی میکند یا کسی که لباس ورزشی پوشیده است بیشتر متمایل به ورزش میشود و ناخودآگاه فعالیت بیشتری دارد.

جز این، در اعتماد به نفس شما لباسی که پوشیده اید تاثیری چشم گیر دارد حتی لباس زیر و حتی جوراب شما در رفتار ها و روحیه ی شما موثر‌ست.

 

در باب روانشناسی لباس آقای دکتر جنیفر بامگاتنر دکترای روانشناس بالینی کتابی نوشته است تحت عنوان" شما همانی هستید که پوشیده‌اید"او در این کتاب به صورت مفصل از در مورد جنبه های مختلف روانشناسی لباس صحبت میکند و نکته های جذابی از روانشناسی لباس میگوید.

 

او در این کتاب لباس را به یک منزله‌ی یک صلاح میداند صلاحی که مهم ترین صلاح انسان در مقابل قصاوت ذهنی دیگران از ماست

و همچنین میگوید  در آمریکا مردم از طریق لباسهایشان گاه حتی کاملا آگاهانه پیامی را به مخاطبین خود منتقل میکنند مثلا با پوشیدن لباس برند و مارک تعلق خود به قیر سرمایه دار را نشان میدهند.

او درسرتاسر کتاب از تجربیات موردی خود نیز مثال می آورد و در مجموع معتقد‌است اگر دقیق بررسی شود میشود بیشتر نکات شخصیتی افراد را از روی لباسشان حدس زد.

 

در روانشناسی لباس نکات زیادی تاثیر دارند و باید بررسی شوند  نکاتی مانند تناسب لباس با مکان و کار و هدفی که دنبال میشود چگونگی ترکیب لباس ها ازنظر شکل و سایز لباس  و مد و حتی طیف غالب لباس های دیگران در قیاس با لباس فرد مذکور هم در روانشناسی لباس دخیل‌است.

البته مد و عرف و آداب و رسوم این روانشناسی لباس را تا حدودی در سرزمین های مختلف متفاوت میکند.

 

اما قسمت زیادی از روانشناسی لباس در حیطه ی روانشناسی رنگ قابل بررسی‌ست؛ چرا که رنگ مهم ترین فاکتور دیداری لباس محسوب میشود.

روانشناسی رنگ

روانشناسی رنگ گذشته از لباس با توجه به کاربرد بسیار وسیع رنگ ها تقریبا در هر موردی کاربرد دارد.

ما با شناخت تاثیر و معنای رنگ ها با توجه به هدف و منظورمان از رنگ های مختلف در محل کارو خانه و لباسمان استفاده کنیم.

 

اینکه چه رنگی را بپوشیم و یا چه رنگ هایی را ترکیب کنیم مناسب تر است دقیقا از دست سوالاتی است که میتوانید در موردشان از روانشناسی رنگ مشورت بگیرید.

با انتخاب لباس متانسب در واقع شما جذابیت و متعاقبا احتمال موفقیت خود در هدف مورد نظر را بالا میبرید.

هر رنگ و ترکیب رنگ ها تاثیر روانشناختی خود را بر مخاطبین دارد و باتوجه به تفصیل مطلب شما را ارجاع میدهم به کتاب "روانشناسی رنگ ها"نوشته ی دکتر مارکس لوشر به ترجمه ی خانوم ویدا ابی‌زاده.

 

این کتاب در بین کتاب های متعدد روانشناسی رنگ  کتاب روان تری‌است و متنی روشن تر دارد ضمن آنکه از زوایای مختلف و تقریبا کاملی روانشناسی رنگ را به بوته نگارش در آورده است.

روانشناسی لباس,روانشناسی رنگ,ست لباس

این مطلب را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید:

نظرات ( 0 )

ارسال پیام