سربرگ

به پارس دوک خوش آمدید

بلاگ

عکاسی معاصر چیست؟

عکاسی معاصر چیست؟

شنبه, 6 مهر 1398 - توسط پارس دوک

منظور از عبارت "عکاسی معاصر" چیست؟ عکاسی معاصر را می توان، به عنوان گرفتن عکسی از زمان خودمان توصیف کرد، در مقایسه با تصویری که از دوره ای بسیار زودتر گرفته شده است. تعریف مناسب از کلمه معاصر این است: "در همان دوره زمانی و یا به سبک زمان های اخیر اتفاق می افتد. عکاسی معاصر، در واقع در جایی از زمان بین امروز و ده های اخیر است. برای تعیین دوره ای از "عکاسی معاصر" هیچ نشانی وجود ندارد. اصطلاح دیگری که برای این سبک عکاسی استفاده می شود، "عکس های مدرن" است. آنچه ما از آن به عنوان عکس معاصر یاد می کنیم، عکسی نیست، که از یک تصویر خاص گرفته شود. در واقع، عکاسی معاصر تصویری است، که منعکس کننده ارزش ها، چالش ها و ادراکات ما در امروز یا دوره معاصر برای آن تصویر است.

 

 

آیا طبقه بندی یک عکس به عنوان معاصر مهم است یا نه؟ عکاسی که در زمان معاصر انجام شده و ما را ترغیب می کند، آنچه را که می بینیم در نظر بگیریم. عکس لزوماً آنچه که هست را بیان می کند. سوزان سونتاگ، در کتاب "روی عکاسی" گفت: تصاویر عکاسی مینیاتورهایی از واقعیت هستند، که هر کسی می تواند آن را بسازد یا به دست آورد". عکاسی معاصر، برداشتی راجع به دنیای امروز را به ما القا یا بازتاب می کند. جهان ایستا نیست، و بنابراین عکاسی هم استاتیک نیست. ارزش ها، جوامع، فلسفه، معیارهای زندگی، فناوری، سیاست و واقعیت های ژئوپلیتیکی دائماً تغییر می کنند، عکاسی می تواند به ما کمک کند تا بیشتر و یا متفاوت ببینیم.

در هر لحظه، عکسی که گرفته می شود، یک تصویر "معاصر" است. برای اینکه یک عکس "معاصر" باشد، به ایجاد یک زمینه تاریخی، یا اینکه تحت تأثیر کار دیگران در گذشته و سایر هنرمندان فعلی باشیم، نیازی نیست. ممکن است، عکاس، عکس هایی را که قبلاً از هر مقطع زمانی گرفته شده را به تصویر بکشد.

 

 

عکاسی معاصر، با تغییر فن آوری ذخیره تصاویر تغییر کرده است. عکاسی فراتر از تصویربرداری واقعیات جهان، از طریق دوربین عکاسی، با یا بدون استفاده از لنز، پیشرفته است. این شامل قدرت چشم و تکنیک هنرمند در استفاده از دوربین، لنز و پردازش تصویر است. این تکنیک ها، هر چند به ظاهر جدید، به ریشه های عکاسی باز می گردند، جالب است بدانیم، که کلمه عکس از کلمات یونانی گرفته شده است.

 

ژانر در عکاسی

ژانر در عکاسی چارچوبی است، که اغلب مورد استفاده قرار گیرد. هر ژانر می تواند، یک نوع عکس معاصر را نشان دهد. عکاس گیدو گیدی، به تازگی در مصاحبه ای برای مجله آپرترو اظهار داشت: من به همه چیز علاقه داشتم: تصویر یک شخص، یک خانه، یک دیوار و هیچ چیز مهم نبود، زیرا همه چیز شایان توجه بود.

گرفتن تصویر به عنوان عکس فوری، فتوژورنالیستی، یا اشکال دیگر، می تواند، یک مستند از یک رویداد، مکان یا شخص در یک مقطع زمانی با یا بدون هدف هنری یا کمی باشد. با این حال، اگر ما عکاسی معاصر را ارزیابی می کنیم، می فهمیم که آیا در یک ژانر، در مورد آثاری از همان دوره بحث می کنیم، یا آثار مربوط به دوره های مختلف "معاصر" را با هم مقایسه می کنیم، اینکار به ما کمک می کند، تا محتوای هنری یا تغییرات را بیان، و ارزیابی کنیم.

 

 

ایجاد یک دیدگاه در مورد قدردانی از عکاسی، خواه معاصر، یا هر نوع و ژانر دیگری، ناشی از مشاهده تصاویر بسیاری برای تعیین آنچه دوست دارید است. آنچه در ارزیابی عکاسی معاصر می تواند کمک کند، خواندن کتاب عکاسی است، که سایر مفسران و آموزگاران نوشتند.

عکاسی معاصر، به عنوان برچسب به هر تصویری نسبت داده نمی شود. عکاسی معاصر مفهومی است، که با تغییر دوره های زمانی و حرکت به جلو، تغییر می کند. این یک بیان کلی است، برای آنچه بیننده می تواند، در آن لحظه از زمان با آن ارتباط داشته باشد. عکس معاصر ممکن است، به گروهی از تصاویر ایجاد شده توسط عکاسان، که در مدت زمان مشابه با انگیزه ها، سبک یا تأثیرات مشابه، یا نامشخص کار می کنند، گفته شود. عکاسی معاصر، ایجاد یک مسیر جدید را برای آینده دنبال می کند. مطالعه دوره های قبل، از آن جهت حائز اهمیت است، که باعث می شود تاریخی از عکاسی ایجاد شود، تا کارهای جدید فراتر روند و مسیرهای جدیدی را با تکامل عکاسی ایجاد کنند. بی توجه، به هر سبکی از "عکاسی"، خواه عکس فوری باشد خواه هدفمند، در همان لحظه از زمان به "عکاسی معاصر" تبدیل می شود.

 

 

عکاسی,کتاب عکاسی,آموزش عکاسی,کتاب های عکاسی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید: