سربرگ

به پارس دوک خوش آمدید

بلاگ

طراحی لباس

طراحی لباس

دوشنبه, 28 بهمن 1398 - توسط شیما صالح آبادی

   طراحی مد یک شیوه هنری ست که مختص به طراحی لباس و پوشاک می باشد. با رشد صنعت طراحی لباس طی چند دهه ی گذشته تقاضا برای لباس و همچنین طراحی مد به طور روزافزون در حال افزایش می باشد. شاید تصور کنید که طراحی لباس حرفه و مهارتی ساده است ولی این گونه نیست. امروزه طراحی لباس به حرفه ای تخصصی تبدیل شده که برای فعالیت در آن نیاز به دانش بسیاری در زمینه های مختلف مانند سبک زندگی، تاریخ هنر و مد، تجارت و غیره است.

   همچنین افرادی که به این حرفه مشغولند باید از خلاقیت بالایی برخوردار باشند. طراحی لباس به دو دسته اساسی تقسیم می شود: لباس های مجلسی و آماده. طراحی لباس های مجلسی به مشتریان خاص مانند سلبریتی اختصاص دارد و طراحی لباس های مجلسی دقیقا متناسب با سایز این افراد طراحی می گردد. مجموعه لباس های آماده در اندازه های استاندارد عرضه می شوند و سفارشی نمی باشند، بنابراین برای تولیدات انبوه مناسبند.

کارهای مربوط به یک طراح لباس

   یک طراح لباس طرح هایی رابرای پوشاک و زیورآلات انجام می دهد و از این طرح ها سود می برد. این افراد می توانند کسب و کار مختص خودشان را داشته باشند یا این که به عنوان یک فشن دیزاینر برای تولید کنندگان کار کنند. هر طراح لباس زیبایی شناسی خود را داشته که با گذشت زمان و تغییر روند بازار تغییر می کند. بدیهی ست که در صنعت رقابت مد و طراحی لباس چیزی بیش از ترسیم یک طرح لباس می باشد. طراحان امروزی بیشتر از نرم افزارهای کامپیوتری خاص مانند کد ( CAD ) استفاده می کنند.

   این طراحان در خیاطی مهارت داشته و به نظریه های هنری فلسفی مرتبط به رنگ و بسیاری از انواع مختلف مواد مورد استفاده برای تولیدات لباس و پوشاک آشنا می باشند. همچنین این افراد باید از کسب و کار های مد و روند بازار و بازاریابی در زمینه مد به خوبی مطلع باشند. بسیاری از طراحان لباس از طریق تحصیل در رشته ی طراحی لباس در کالج و دانشگاه ها وارد دنیای طراحی مد می شوند. بعضی دانشگاه ها دارای رشته تخصصی طراحی مد و لباس می باشند.

   طراحی مد در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های مختلف در دسترس می باشد. افرادی که می خواهند در این رشته تحصیل کنند، باید دارای مهارت های ابتدایی لازم در طراحی مد و لباس باشند. بعضی دانشگاه ها امکان دارد از دانشجویان خود آزمون های طراحی و دوخت بگیرند، حتی برخی دانشگاه های معتبر از دانشجویان خود نمونه کار می خواهند. به همین خاطر افرادی که می خواهند به یک طراح لباس تبدیل شوند، باید پیش از ورود به دانشگاه این مهارت ها را فرا بگیرند یا دوره های مربوط به آن را بگذرانند.

   دانشجویانی که در رشته طراحی لباس تحصیل می کنند در کنار دوره های تحصیلی خود، استفاده از نرم افزار CAD، اطلاعاتی در مورد طراحی، خیاطی، نقاشی و ایجاد الگوها را در دانشگاه می آموزند. همچنین دانشجویان این رشته دروسی در مورد تاریخ هنر و مد، پیش بینی روند بازار و تجارت را در دانشگاه می گذرانند. رشته طراحی مد و لباس دارای گرایش های خاص مانند طراحی لباس های کودکانه، لباس های مجلسی، لباس های بافتنی یا لباس های ورزشی است.

فعالیت در زمینه طراحی لباس

   به طور مشخص در زمینه ی طراحی مد و لباس نمونه کار مهمترین بخش در روند پذیرفته شدن در یک برند یا کسب و کار معتبر می باشد. نمونه کار می تواند چشم اندازی از سبک کاری، خلاقیت، استعداد و مهارت طراح مد و لباس را در اختیار کارفرمایان قرار می دهد. این افراد می توانند در مشاغل مربوط به طراحی لباس یا خرید و فروش آن فعالیت نمایند. طراحان لباس می توانند طرح های خود را به طور مستقل تولید کنند، گرچه برای سودآوری بیشتر در این حرفه باید مدت زیادی زحمت بکشند.

   متخصصان طراحی لباس که برای طراحی های خانگی یا تجاری کار می کنند، می توانند به عنوان طراح ارشد و مدیران خلاقیت در کسب و کارهای گوناگون فعالیت کنند. برخی طراحان مد و لباس به صورت مستقل فعالیت کرده و حتی در زمینه هایی مانند سردبیر نشریات یا وب سایت های مد مشغول به کار هستند. طراحان مستقل ممکن است فروشگاه های خود را راه اندازی کنند یا طرح های خود را از طریق بازاریابان به فروش برسانند.

   براساس آمار به طور متوسط طراحان مد و لباس حدود چهار سال پس از دریافت مدرک کارشناسی به فعالیت دراین زمینه می پردازند. البته بسیاری از فارغ التحصیلان بعد از دانشگاه در زمینه مد و طراحی لباس مشغول به کار می شوند. در طراحی لباس هم مانند تمامی زمینه های شغلی برای تبدیل شدن به یک طراح لباس شناخته شده دراین صنعت باید سال های زیادی سخت تلاش کرد.

طراحی لباس ,طراحی مد و لباس,طراح لباس

این مطلب را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید:

نظرات ( 0 )

ارسال پیام