سربرگ

به پارس دوک خوش آمدید

بلاگ

درباره کتاب پوشاک بین النهرین و مصر باستان

درباره کتاب پوشاک بین النهرین و مصر باستان

چهارشنبه, 30 بهمن 1398 - توسط شیما صالح آبادی

   در دوران های اولیه در بین انهرین معمولا لباس ها و پارچه هایی را که برای اجرای نمایش های زورآزمایی یا شرکت در مراسم زیارتگاه ها می پوشیدند، پس از مصرف نگهداری نمی کردند و دور می انداختند. به همین دلیل از پارچه های دوره های اولیه اطلاعات چندانی در دست نیست. مهم ترین و اصلی ترین مواد خام مصرفی برای تولید پوشاک در بین النهرین پشم است.

   در میان کتیبه های تاریخی این سرزمین به نمونه هایی برمی خوریم که در آن ها از منسوجات گوناگون با کیفیت های کاملا متفاوت صحبت شده است. این جنس های ارزان قیمت برای نوکران و غلامان، تا جنس های گران قیمت برای خانواده سلطنتی و درباریان از نقش برجسته های برجای مانده می توان دریافت که لباس های پادشاهان و درباریان با نقوش بر و دری دوزی شده بسیاری تزئین می شدند. لباس آنان به خصوص در ابتدای تاریخ بیشتر از پشم تهیه می شده است.

پوشاک بین النهرین و مصر باستان

   همزمان با پیشرفت فرآیند بافت پشم، استفاده از لباس هایی با پارچه ضخیم و پر تزئین که در بین سومریان رواج یافته بود در بابل و آشور نیز کامل تر شد. در لوح هایی که اصطلاحا کاپادکیه ای گفته می شوند بسیار از پارچه ها و لباس های پشمی نام برده شده است و این صنعت چنان از اهمیت فوق العاده برخوردار است که در بابل، اصنافی برای بافندگان پشم و در درجه دوم برای بافندگان کتان که مقدار زیادی پارچه تولید می کردند تشکیل شده بود.

   با تاسف باید گفت که بر اثر رطوبت خاک بین النهرین که در مقایسه با خاک مصر خیلی بیشتر است، هیچ نمونه سالمی از این منسوجات باقی نمانده است. گذار از مدخل آشنایی با وضعیت تولید پوشاک و عناصر پوششی ـ اعم از انواع تن پوش ها، سربندها، کلاه ها، تاج ها، زیورآلات، پای افزارها و شیوه های آرایشی مو و صورت و غیره از عصر نویسندگی در خاور نزدیک تا تسلط پارس ها بر بین النهرین و مصر امکان آن را فراهم می آورد تا به ریشه یابی نکات و نقاط اصلی و کم رنگ ارتباط و اشتراک و افتراق تمدن بزرگ و به یاد ماندنی مصر باستان در عرصه جهانی پی بریم و عبرت دل و جان از این تمدن در سینه خود آشکارا معنا کنیم.

   مطالعه تطبیقی و تحلیلی چگونگی تأثیرات و عوامل گوناگون شکل گیری عناصر پوششی می تواند ما را با نحوی معیشت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و دیگر امور نهفته و نخوانده این تمدن آشنا، رهنمون و راهنما باشد. چنان که خواهیم خواند در پس هر معنای علمی یافته شده که به پوشش این تمدن ارتباط داشته باشد به زیر شاخه های تحلیلی مردم شناسی، زمین شناسی، زیست بوم شناسی، انسان شناسی، اقلیم شناسی و غیره تقسیم بندی شده است که هر کدام این پوششها را به نحوی مورد بررسی قرار داده و به نتایج جالبی دست یافته اند که هر کدام در جای خود قابل تأمل و تفکر هستند.

   یکی از تمدن های باستان و سر منشاء تمام تمدن های دنیا سرزمین بین النهرین است که در عراق کنونی واقع شده و به وسیله دو رود پر آب دجله و فرات مشروب می شود از این رو به این سرزمین بین النهرین یا میان رودان می گویند. این دو رود از کوهستان های ارمنستان سرچشمه گرفته و با فاصله زیادی از هم و با سرعت زیاد پس از گذشتن از معابر عمیق وارد جلگه بین النهرین شده و پس از مشروب نمودن آن از قسمت شمال عراق به طرف جنوب عراق سرازیر می شود. به واسطه این دو رود جلگه بین النهرین شکل می گیرد که این جلگه از مشرق به فلات ایران و کوه های زاگروس و از مغرب به صحرای تار محدود می شود. در شمال بین النهرین فلای آسیا واقع شده که تا حدودی از نظر وضعیت طبیعی شبیه فلات ایران می باشد.

   به طور کلی بین النهرین از دو قسمت تقریبا متمایز شمالی و جنوبی تشکیل شده است. دامنه ی کوه های شمال شرقی که سلسله جبال زاگروس بوده  و به رشته کوه های تاروس می پیوندند و مرتفع ترین قسمت آن بین ایران، ترکیه و عراق قرار گرفته است. قسمت جنوبی شامل سرزمین های پست مرکزی و زمین هایی باتلاقی نزدیک دهانه خلیج فارس می باشد. در جنوب بین النهرین اقتصاد کاملا به رودخانه و طغیان های سالانه آن بستگی دارد، یکی از خصوصیات این قسمت وضعیت خاص طبیعی و آسانی مجزا سازی در این منطقه می باشد.

   این کاری ست که از زمان سومریان اقوام ساکن در این قسمت طوایف و گروه های مختلف انسانی را به خود جلب کرده است. در قسمت های دیگر بین النهرین اقتصاد تا حدود زیادی متکی به جریان رودخانه ها بوده است. در شمال بغداد یعنی بین النهرین مرکزی رودخانه های دیاله ، زاب کوچک و بزرگ و رودخانه خابور سبب ایجاد نظم خاصی می شوند. در شمال بین النهرین هوا سردتر و زمستان ها با برف زیادی همراه می باشد.

درباره کتاب پوشاک بین النهرین و مصر باستان ,کتاب پوشاک بین النهرین و مصر باستان ,پوشاک بین النهرین و مصر باستان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید:

نظرات ( 0 )

ارسال پیام