سربرگ

به پارس دوک خوش آمدید

بلاگ

آشنایی با کتاب 5100 واژه ضروری پارچه و لباس

آشنایی با کتاب 5100 واژه ضروری پارچه و لباس

جمعه, 2 اسفند 1398 - توسط شیما صالح آبادی

   کتاب 5100 واژه ضروری پارچه و لباس مجموعه کلمات انگلیسی ترجمه شده به فارسی و فارسی به انگلیسی بوده که می تواند مورد استفاده هنرجویان طراحی پارچه، لباس و طراحی دوخت قرار گیرد. این کتاب شامل لغات کاربردی و مورد نیاز حوزه لباس، پارچه، کیف، کفش، مو، اکسسوری و جواهرات، هنرها و صنایع دستی است و کمکی برای مدرسین، هنرجویان و دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد.

انواع پارچه برای لباس

   امروزه در بازار پارچه های بسیاری وجود دارد. برخی از انواع پارچه در دوره ای محبوب بوده و بعد از مدتی از محبوبیت آن ها کمتر می شود. ولی در این میان پارچه هایی هستند که همیشه محبوب هستند و در هر زمانی  می توان از آن ها استفاده کرد. پارچه به طور کلی از بافتن الیاف تارو پود تولید شده و این کار را در روش سنتی به صورت دستی و امروزه توسط دستگاه های بزرگ بافندگی انجام می دهند. مطابق شواهد تاریخی اولین پارچه 1900 سال پیش از میلاد در آسیای جنوبی بافته شده بود. یک پارچه ممکن است 100 درصد از یک نوع نخ یا به صورت ترکیبی از چند نخ با جنس های متفاوت بافته شده باشد.

   الیاف از نظر جنس به سه دسته الیاف حیوانی، الیاف گیاهی و الیاف مصنوعی تقسیم می شوند. هر کدام از انواع پارچه ها نام مختص خود را داشته که به کمک آن از دیگر پارچه هایی که همان بافت، طرح، الگوی ریسندگی، ظرافت و نخ را دارند، تشخیص داده می شوند. اسم پارچه معمولا مطابق نوع بافت، نوع طرح و روند تولید پارچه انتخاب می گردد. به عنوان مثال پارچه ارگانزا پیش تر با ابریشم تولید می شده و بعد از مدتی در تولید آن از نخ های دیگر هم استفاده شد، ولی نام آن هنوز پارچه ارگانزا می باشد.

آشنایی با برخی از انواع پارچه ها

   برخی از انواع پارچه و ویژگی های آن ها عبارتند از:

پارچه حریر: حریر جزء پارچه هایی ست که چند نوع مختلف داشته و تقریبا همه انواع پارچه حریر لخت، سبک و نیمه شفاف می باشند. جنس الیاف پارچه حریر عموما پنبه بوده و بافت ساده ای دارد. این پارچه در نقاط مختلف دنیا تولید می شود، به همین دلیل نام های مختلفی مثل مخمل و موسلین دارد. حریر مصارف بسیار گسترده ای داشته و می توانید از پرده خانه تا شال و لباس خود را از پارچه حریر تهیه کنید.

پارچه ارگانزا: این نوع پارچه شفاف، توری مانند و براق با بافت ساده بوده که معمولا در گذشته از ابریشم یا سیلک بافته می شده است. ولی امروزه با استفاده از الیاف مصنوعی مانند پلی استر یا نایلون بافته می شود. از انواع پارچه ارگانزا می توان در لباس عروس و پیراهن های مجلسی استفاده نمود.

پارچه دریل: این نوع پارچه الیاف پنبه ای با وزن متوسط و کج راه می باشد. به دلیل مقاومت و عمر بالای این پارچه از آن در یونیفرم های نظامی و ارتشی بیشتر استفاده می شود.

پارچه کتان: الیاف این پارچه مستقیما از گیاه کتان گرفته شده و با ضخامت های مختلفی تولید می شود. ضخیم ترین نوع آن پارچه برزنتی بوده که وزن بسیار سنگین با مقاومت بالا دارد. پارچه کتان کاربردهای بسیاری از جمله تولید شلوار، کفش و لباس های ارتشی دارد و با کمی تغییر می توان پارچه های دیگر از آن تولید کرد. بیشترین استفاده پارچه های کتان در ساخت برخی چادرها، کمربند، کیف، بوم نقاشی، روکش موتور و ماشین، کیسه شن و کفش کتانی می باشد.

پارچه دنیم: این نوع پارچه همان پارچه شلوار جین بوده که از الیاف پنبه ای تولید می شود و بافت جناغی دارد. در این پارچه نخ پود از زیر دو یا چند نخ تار عبور کرده تا به این بافت مورب دوست داشتنی برسد. برای تشخیص بهتر بافت می توانید به پشت پارچه نگاه کنید. پارچه جین معمولا به رنگ آبی سیر رنگ با ابزار مختلف سنگ شور بوده و این پارچه در سراسر دنیا تولید می شود که جزء پارچه های پرطرفدار می باشد.

پارچه کرپ: پارچه ای با بافت ساده و گره های زیاد است. گره های آن ممکن است هم در یک جهت و هم در دو جهت خواب پارچه، یعنی هم در تار و هم در پود باشند. بافت پارچه کرپ به دلیل همین دارای گره های دوطرفه می باشد. این پارچه می تواند وزن های مختلف داشته باشد: از پارچه کرپ سبک تا پارچه کرپ سنگین و لخت. نوع سبک این پارچه بافتی شبیه بافت حریر داشته و به خوبی پلیسه یا چروک می شود. از این نوع پارچه در انواع پوشاک مانند شال سر، پیراهن و دامن گرفته تا لوازم منزل استفاده می گردد.

پارچه داماسک: این نوع پارچه ای سنگین با الیاف مقاوم بوده و معمولا برای لوازم خانگی مانند پرده و کوسن مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه معمولا طرح های گیاهی و گل داشته و رنگ و لعابی جذاب به خانه شما می بخشد.

آشنایی با کتاب 5100 واژه ضروری پارچه و لباس ,کتاب 5100 واژه ضروری پارچه و لباس ,پارچه و لباس

این مطلب را در شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید:

نظرات ( 0 )

ارسال پیام